13 Haziran 2017 Salı

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Tavsiyeleri

Hollanda'nın başkenti Amsterdam için bir gezi planlıyor ve şehir içi ulaşımın nasıl olacağını merak ediyorsanız bu yazıya bir göz atın isterim. Fazla uzatmadan net bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle belirteceğim durumlar Haziran 2017 için geçerli olan durumlar ve fiyatlardır. Yıllar sonra bu postu okuyup buna göre davranmamanızı tavsiye ederim.

Amsterdam'da 3 günlük bir gezi planı üzerinde duracağım. Bulunduğum konum olarak Amsterdam Id otelinden ulaşım olanaklarını aktaracağım. Bu otel Amsterdam Sloterdijk tren istasyonuna oldukça yakın. Konum bilgisi için tıklayabilirsiniz.

Amsterdam'da 3 günlük bir gezi için multi-day ticket almak uyguna geliyor. Ulaşım ücretleri 2.5 ile 3.5 euro arasında değişmektedir. Bu yüzden ilk tavsiyem kesinlike multi - day ticket almanız. Böylece sınırsız toplu ulaşım imkanınız oluyor fakat karışıklık burada başlıyor. Amsterdam'da toplu ulaşım için birkaç yöntem var.

  1. NS Tickets & Service
  2. GVB Tickets & Info
  3. I amsterdam City Card
  4. EBS Tickets & Info
  5. Connexxion Tickets & Info
NS biletleri trenlerde, otobüslerde, tramlarda, metroda ve feribotlarda kullanılabilir. Özellikle trenlerde diyorum çünkü diğer kartların biletleri ile trenlere ( metroları kastetmiyorum ) binilmiyor. Amsterdam Id otelinden merkez tren istasyonuna (Centraal Station) en kolay gidiş de trenle olduğu için NS almak mantıklı hale geliyor. Çünkü diğer kartlar ya aktarma ile merkeze ulaşabiliyor ya da merkeze daha uzak yerlerden geçen otobüslere sahip. NS kart (Amsterdam Travel Ticket) için ücretlendirme 1 gün için €16, 2 gün için €21, 3 gün için €26. Malesef 3 güne kadar multi day yapabiliyorsunuz.


GVB biletlerde yukarıda belirttiğim üzere trenler ve feribotlar dışındaki ulaşımı kullanabiliyorsunuz. Bu bilet türünde 4 güne kadar multi day yapılabiliyor. 1 gün için €7.5 , 2 gün için €12.5 , 3 gün için €17, 4 gün için €22. Bulunduğunuz konumdan merkeze GVB otobüsler ile gidebiliyorsanız bu sizin için daha uygun olacaktır. Gidip gidemediğinizi siteden sorgulayabilirsiniz. Bu kart ile havalimanı gidiş dönüş otobüsleri kullanılamıyor bunu da belirtmekte fayda var. Zaten havalimanına gitmek zorundasınız eğer turist olarak gidiyorsanız.

I amsterdam City Card bazı müzeler, hayvanat bahçesi ve kanal turu yapabileceğiniz GVB türünden standart paket bir karttır. GVB olduğu için trenleri kullanamazsınız. Müze odaklı bir seyahat planlıyorsanız bu kart sizin için uygun olabilir.

Diğer bilet türlerini kesinlikle tavsiye etmiyorum. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme